Ubezpieczenia zdrowotne

Ubezpieczenia zdrowotne występują w kilku postaciach. Najczęściej kojarzonym jest państwowe ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Ze względu na wiele niedoskonałości tego systemu, z roku na rok przybywa w Polsce osób, które decydują się na wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego prywatnie, korzystając z oferty jednej z kilkunastu firm, oferujących prywatną opiekę medyczną. Ubezpieczenia medyczne w sektorze prywatnym posiadają najczęściej formę ubezpieczenia ambulatoryjnego, pojawiają się również nowe produkty, jak ubezpieczenie szpitalne, assistance czy ubezpieczenie lekowe.

Indywidualne ubezpieczenia zdrowotne – indywidualne traktowanie

ubezpieczenia zdrowotne

Warunki leczenia, które zapewnia indywidualne ubezpieczenie zdrowotne są zwykle nieporównywalnie lepsze niż w NFZ. Powoduje to coraz szybszy przyrost liczby osób, które zdecydowały się na wykupienie abonamentu medycznego. Dane Polskiej Izby Ubezpieczeń z 2016 roku mówią o 1,67 miliona osób, objętych takimi świadczeniami.

Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne posiada szereg zalet. Pacjent niewielkim kosztem uzyskuje zwykle dostęp do kilkuset, a nawet więcej placówek medycznych, w których w razie potrzeby może szybko i sprawnie otrzymać niezbędną pomoc medyczną. Zakres usług definiowany jest w umowie z towarzystwem ubezpieczeniowym lub firmą, ale warto zauważyć, że nawet najprostsze i najbardziej podstawowe pakiety oferują szeroki zakres usług. Niejednokrotnie obejmują one nawet zabiegi operacyjne z tzw. „chirurgii jednego dnia”. Ubezpieczenia prywatne rozwiązują wiele problemów, będących codziennością i utrapieniem pacjentów NFZ, w tym najważniejszy – czas oczekiwania na konsultację z lekarzem.

Przeprowadzone w zeszłym roku badania dostępności świadczeń medycznych pokazały, że są w naszym kraju województwa, w których część specjalizacji lekarskich jest całkowicie niedostępna. Wiele innych, wydawałoby się niemal podstawowych świadczeń, wymaga uzbrojenia się w sporą dawkę cierpliwości. Dla przykładu: średni czas oczekiwania na rezonans magnetyczny głowy w Polsce to 246 dni. Prywatne ubezpieczenia medyczne wyznaczyły zupełnie nowy standard na rynku, średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty wynosi bowiem 5 dni.