Specjalistyczna opieka medyczna

Według założeń prawnych systemu opieki zdrowotnej, każda ubezpieczona w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia osoba, ma prawo dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej ze strony lekarza pierwszego kontaktu, internisty, przysługuje jej również specjalistyczna opieka medyczna, przez którą rozumiemy konsultację i leczenie prowadzone przez lekarza specjalistę.

specjalistyczna opieka medyczna

Tyle w temacie teorii, ponieważ niemal każdy, kto stanął przed koniecznością wizyty u specjalisty, wie doskonale, że w tej szczególnie materii, teoria bardzo rzadko przekłada się na praktykę. Aby lepiej zobrazować sytuację, posłużymy się przykładem z aktualnych danych statystycznych. Średni czas oczekiwania na rezonans magnetyczny głowy to obecnie 158 dni, niemal pół roku. Wizyta u kardiologa wiąże się ze 106 dniami oczekiwania, wizyta w poradni urazowo-ortopedycznej, to 88 dni czekania, niemal trzy miesiące. Dane te mogą wydawać się szokujące, mimo że to tylko średni czas oczekiwania na wizytę, a nie niechlubne rekordy, mówiące o nawet kilkunastu miesiącach czekania.

Specjalistyczna opieka medyczna cechuje się różną dostępnością dla poszczególnych regionów kraju. Z raportu NIK wynika, że w niektórych województwach w ogóle nie są dostępni lekarze określonych specjalizacji (np. immunolog nie był w zeszłym roku dostępny aż w 5 województwach, a w warmińsko-mazurskim niemożliwa była wizyta u geriatry). W wielu wypadkach jeden specjalista przypadał na całe województwo.

Ratunkiem dla wielu osób stały się pakiety prywatnej opieki medycznej, oferujące niemal natychmiastowy dostęp do lekarzy jednej z kilkudziesięciu specjalizacji, bez skierowania. W przypadku niektórych ofert (np. S7 Health), liczba wizyt nie podlega limitom, co dodatkowo podnosi atrakcyjność oferty z ekonomicznego punktu widzenia. Przy wyborze oferty warto zwrócić uwagę na ilość placówek dostępnych w ramach abonamentu, pozwoli to zaoszczędzić czasu i kosztów związanych z podróżą, szczególnie uciążliwą dla osób chorych.